Sihir-Büyü ve Din-Bilim İlişkisi

 ► Büyüler  ► Büyü Nedir  ► Büyü Nasıl Yapılır  ► En Etkili Büyüler
 ► Büyü Zamanları  ► Büyünün Süresi  ► Büyünün Amacı  ► Sihir ve Büyü Çeşitleri
 ► Büyülerden Nasıl Korunulur  ► İslam’da Büyü  ► Sihir ve Büyünün Tarihi  ► Sihir-Büyü ve Din-Bilim İlişkisi
 

a) Sihir-Büyü ve Din
Sihir ve büyü, çok tanrili dinler devrinde inan-tanri iliskilerini düzenlemek üzere birtakim maddi tesirlerle yapilan ameliyelerin tek tanrili dinlere geçen milletler tarafindan muhafaza edilerek devam ettirdikleri adet ve inanis artiklari oldugu için her seye gücü yeten bir varliga iman ve ibadet esasina dayanan din ile birtakim maddi tesirlerle meydana getirilen ve ruhi bir hal olan sihir devamli birbirine karistirilmistir.

sihir-buyu-din-bilimHalbuki, dinin bir cemaati, sihirbaz ve büyücünün ise müsterisi vardir. Dinde günah anlayisi oldugu halde sihir ve büyüde bu yoktur. Dinde açiklik ,sihir ve büyüde kapalilik ve gizlilik, dinde itaat, baglanma, sihir ve büyüde muvakkat bir menfaat hesabi vardir. Dindeki dua, ibadet, ahlak, dayanisma, birlik gibi temel unsurlar sihir ve büyüde yoktur.

Ayni sekilde din adami ile sihirbaz ve büyücü de birbirine karistirilmistir. Din adamlari insanlara hakki, hakikati, dogrulugu, adaleti ögreten ve yol gösteren kisiler oldugu halde, sihirbazlar ve büyücüler, kendilerinde bir maharet ve kabiliyet oldugunu ispatlamak için birtakim tabii ve tabiatüstü kuvvetleri, bazi araçlar ve semboller kullanarak biçare ve zayif itikatli insanlardan menfaat temin ederek sömüren kisilerdir.

Bu kötü amaçli insanlar muhataplarini ikna edilebilmek için birtakim tabiatüstü güçlere sahip olduklarini, bazi ruhlarla ve cinlerle iliski kurulabileceklerini, bazi sözler ve hareketlerle bütün yaratiklari etki altina alabileceklerini idea ederler. Bu is için de, tas, kabuk, boynuz saç, tirnak, sekiller, heykelcilikler vb… gibi materyalleri kullanmak suretiyle üflemelerle sihir ve büyü yaptiklarini söylerler.

Zaman içinde bozulan dinlerin rahipleri,hahamlari ve din adamlari kainatta var olan güçlerle iliski kurarak kisileri etkileyebileceklerine dair toplumu inandirmislardi. Bunlar zaman zaman çagresizlik içinde kivranan insanlari ümitlendirmek, bazi çikarlar elde etmek, sihir ve büyü yoluyla bazi istek ve arzulari gerçeklestirmek için birtakim araç, gereç ve teknikler kullanarak sonuca ulasmaya çalisirlar.

Islam dini, sihir ve büyüyü yasaklamis olmasina ragmen bazi din kitaplari ve dualar bile bu ise alet edilmistir. Bu sahadaki eserlerin en meshuru ve bugün Islam dünyasinda sihirle mesgul olan herkesin basvurdugu Ahmed b.Ali el-Buni’nin Semsü’l Ma’arifi’Kübra adli eseridir. XIV.yüzyilda yasamis olan yazar Arapça olarak kaleme aldigi ve birçok el yazmalari bulunan eserde Yahudi cifrinden alintilarla ilahi adlar ifade eden harflerin kuvvetlerine dayanarak bunlardan sihirli dörtgenler(vefk) ve tilsimlar yapmak suretiyle dini bir sihir usulü çikarmayi denemis, ilahi adlara bagli alfabe ve kerametler ilave etmistir.

Bir diger eser de, Süleyman el-Hüseyni’nin kaleme aldigi Kenzü’l Havas Keyfiyet-i Celb ve Teshir adli Türkçe kitaptir. Aslinda el Büni’nin Semsü’l Ma’arifi’Kübra’sinin Türkçe ‘de çevirisinden ibaret olan eser, dualar ve diger eklentilerle aslinin iki bagli misline çikarilmistir. Eserde hirsizi bulmak, kismeti bagli kizlarin kismetini açmak, çiçek hastaligini önlemek, uyku baglamak, uykuyu hafifletmek vb. gayeler için tilsim, afsun ve ayetlerden, gülsuyu, safran, misk, karanfil tozu, koyun bagirsagi, horoz kani gibi çesitli sihir ve büyü materyallerinden yararlanabilecegine yer verilmistir.

Sihir ve büyünün Müslümanlar arasinda yasamaya devam etmesini saglayan vasitlardan biri de halk hikayeleridir. Bu hikayelerde kafir cinniler mümin olmayan sihirbazlarin sihir ve tilsimlarina genis yer verilmektedir.

b) Sihir-Büyü ve Bilim
Antropoloji (insan bilimi), Etnoloji (halk bilimi), Sosyoloji (toplum bilimi), Fenomenoloji (varlik bilimi), Dinler Tarihi ve Mitolojisi(efsane bilimi)gibi bilim dallari ile ilgilenenler sihir ve büyü hakkinda da fikir beyan etmistir ve görüs belirtmislerdir. Bunlar arasinda E.B.Tylor,J.G.Frazer,Levi-straus, M.mauss, L.Lévy Bruhl, B.Malinowski, E.E.Evans-Pritchard ve C.Lévy Strauss gibi düsünürler bulunmaktadir.
Tylor’un “sahte bilim” diye nitelendirdigi sihir ve büyücülük uygulamalarina yeni bir düzen vermeye çalisan J.Frazer “The Golden Bough” (Altin Dal) adli eserinde sihir ve büyülerin insan vücudunun çesitli organlari ile evren arasinda uyum saglayan yasalara bagli oldugunu ispatlamaya çalismistir. Benzerlik ve bulusma yasalari diye taklit büyücünün,sempati yasasi ise L.L”vy Bruhl’un gelistirdigi “katilim”kavramanin temelini olusturur.

M.Mauss,Esquiss d’une Théorie général de la Mige (Genel Bir Büyü Kurami Taslagi) adli kitabinda Frazer’in çalismalarini gelistirerek büyü maddelerinin ve formüllerinin kural disi görünümlerinin bir okuyup üfleme biçimi nesneler yardimiyla gerçeklestirilern sözcükler gibi ele alinabilecegini belirtti. Okuyup üfleme temasi ve etkisinin çözümlenmesi ise, B.Malinowski tarafindan gelistirildi.

E.Evans-Printchard Witchcraft,Oracles anda Magic among the Azande (Azendeler’de Cadilik Kehanetleri ve Büyü) adli eserinde büyü ile tip arasindaki baglantiya dikkat çekti. Ona göre büyü ,sihirbazlari törensel ilaçlarla amacina ulastiran bir tekniktir. Bu ilaçlar çogunlukla bitkiseldir ve okuyup üfleme eylemleri ile mistik bir güç kazanir.

Leach’e göre ise büyü, bir toplumun teknolojik imkanlarinin ötesindeki sorunlari çözmeyi saglar.
C.Levi-Strauss da introduction al’oe-uvere de M.Mauss (M.M.auss’un Yapitlarina Giris) adli eseriyle Mana kavramini akilci niteligin sekilleri biçiminde gelistirir.

1974’te J (1) adi verilen yeni parçaciklarin bulunmasiyla sihir ve büyünün deneysel olarak incelenebilecegi kanitlandi.