Tutulmalar

 ► Horary Astroloji  ► Klasik Astroloji  ► Modern Astroloji  ► Hint (Vedic) Astrolojisi
 ► Çin Astrolojisi  ► Osmanlıda Astroloji  ► Ülkemizde Astroloji  ► Dünyada Astroloji
 ► Tutulmalar
 

tutulmalar
2012 Tutulma Tarihleri:

21 Mayis 2012:          Ikizler Burcunda Günes Tutulmasi
4 Haziran 2012:         Yay Burcunda Ay Tutulmasi
14 Kasim 2012:         Akrep Burcunda Tam Günes Tutulmasi
28 Kasim 2012:         Ikizler Burcunda Ay Tutulmasi

Ay ya da Günes Tutulmalari hayatimizda nasil bir yol oynar?

Kimilerinin basit olarak gördügü bu doga olayi, Astrolojik açidan bakildiginda her zaman yeniliklerin temeli olarak görülmüstür. Tutulmalarin takip edildigi süreçte gerek kisinin yasaminda, gerekse ülkeler bazinda bazi olaganüstü durumlar göze çarpar. Tarihte süregelen önemli olaylarin öncesi her zaman bir tutulmaya rastlamistir. Sizce bu bir tesadüf müdür?

Siz de yasaminizda imkansiz dediginiz her seyi sansa yoranlardan misiniz, yoksa yasantinizda kendini gösteren bu olaganüstü durumlarin öncesinde ya da tam gününde yasanmis bir tutulmaya taniklik ettiniz mi?

Tüm bu cevaplara geçmeden önce Tutulma nedir, Ay ve Günes Tutulmasi arasinda ne fark var bunlarin cevabini verelim.

Günes Tutulmasi: Ay ‘in yörünge hareketi sirasinda Dünya ile Günes arasina girmesi ve dolayisiyla Ay’in Günes’i kismen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doga olayidir. Tutulmanin olmasi için Ay’in yeniay evresinde olmasi ve Dünya’ya göre Günes ile kavusum  halinde olmasi, yani yörünge düzleminin Dünya’nin Günes çevresindeki yörünge düzlemi ile çakismasi gerekir.

Ay Tutulmasi: Ay, kendi yörüngesinde dolanirken, kimi zaman Dünya’nin gölgesine girer. Buna Ay tutulmasi denir. Ay tutulmasi, Dolunay zamaninda ve ayin dügüm noktalarina yakin olmasi durumunda meydana gelir. Ay’in Dünya’nin gölgesine girmesi ile Günes’ten aldigi parlakligi kaybetmesi neticesinde görülür.

Tutulmalar, gücü birkaç kat artirilmis Yeni Ay ve Dolunay etkinlikleri olarak düsünülebilir. Kadersel olarak görülebilecek, tutulmanin büyük enerjisi ile yüklü etkiler, yasaminizda da Astrolojik ev etkinliklerine bagli olarak kendilerini gösterirler.

Günes tutulmalari kat kat güçlü Yeni Ay etkisi yaratirlar ve baslangiçlarla ilgili olarak yorumlanirlar. Elbette ki her bitiste yeni bir baslangiç, yeni bir baslangiçta da bir bitis vardir ama Günes tutulmalarinda öne çikan, asil önemi arz eden konu baslangiçtir. Benzer sekilde, Ay tutulmalari da Dolunay etkisi ile bitis veya sonuca odaklanmamizi saglarlar.

Tutulmalarin sarsici etkileri vardir. Bu etkiler, bizi daha da olgunlastirmak için gerekli önemli olaylari meydana getiren aracilardir. Aslinda tutulmalari kötü nitelikli olarak adlandirmak zordur. Kötü nitelikli tabir edilen, aci verici ve zor durumlari olusturan tutulmalar bile aslinda bize bir seyler ögretmek, kazandirmak için meydana gelirler. Her zaman alinilacak bir ders, ilerleyecek bir yol, bittigi için kendimizi kötü hissetsek de yerine gelecek yenisi ile daha iyi konuma gelmemizin mümkün olacagi bir süreç vardir.

Tutulmalar sirasinda, yasamin bir safhasindan digerine geçtiginizi hissedebilirsiniz. Belli bir konu veya kavrami ebediyen arkanizda birakip yeni seylere dogru ilerlemek, hep tutulmalarin kesin etkilerinin tanimladigi olaylardir. Bunun sebebi, tutulmalarin haberler, olaylar ve daha önceden bilinmeyenler hakkinda getirdikleri bilgilerdir ve bizleri de bu yeni sartlar altinda farkli bir yöne ittirirler.

Tutulmalar önemli haberleri de beraberlerinde getirirler. Basaridan bebek dogumuna, önemli bir seyahatten mezuniyete, emlak alim satimindan is görüsmelerine kadar aklimiza gelebilecek her konuda, burç ve yerlesim sembolizmlerine bagli olarak çesitli haberler almamizi saglarlar. Bu haberler, nitelikleri ne olursa olsun, yasamimizda eksik yaptigimiz bazi seyleri düzeltmek için harekete geçme firsati verirler.

Yine de tutulma esnasinda gelen haberler, genelde belli bir süre degistirilemeyecek durumlari ifade ederler. Buradaki mücadele, elden bir seyin gelmedigi durumlarda bile belli bir konuya takilip kalmak yerine ilerlemeye devam etmek, gelen haberlerin bizi ilerlemeye zorladigi bir yön varsa da buna ilerlemek konusunda isteksizlik etmemektir. Bazen gelen haberlere hizlica cevap vermek, sartlarin gerektirdigini çabucak yapmak lüzumu dogar ki, bu esneklik saglandigi zaman sahip oldugunuzu bile bilmediginiz yetenekleriniz isildamaya baslayabilir.

Tutulmalar, akliniza bile gelmeyen veya sadece hayalinizi süsleyebilecegini inandiginiz gelismeleri de gündeme getirirler. Imkansiz dediginiz seyleri basarabilir, birdenbire kendinizi hayalini kurdugunuz ancak gerçeklesecegine inanmadiginiz için girisim yapmadiginiz konularda çalisirken bulabilirsiniz. Gerçekten de ne oldugunuz bile anlamadan, “kaderin bir cilvesi” olarak kendinizi Everest’e tirmanmaya baslamis halde, hatta belki de zirvede bulabilirsiniz. Elbette bu bir benzetme; yasaminizdaki olay, kavram veya hedefleri düsünün. Birdenbire kendiniz o büyük amaciniza son derece yaklasmis halde bulabilirsiniz. Uzun zamandir yapmaya çekindiginiz bir ask itirafini yapmis bitirmis olmak da sasirtici olmayacaktir. Ortadan kaldirmaya korktugunuz, savasmaktan kaçindiginiz zorluklar mi? Herhalde birisi siz bakmiyorken elinizi kolunuzu sanki bir kuklaymissiniz gibi oynatip hepsini bertaraf etti. Belki de bunu siz yaptiniz ama öyle büyük bir güçle ileri dogru firlatildiniz ki daha ne oldugunuzu anlamadan fersah fersah yol kat ettiniz.

Tutulmalar sizi yogun biçimde etkilemese bile çevrenizde artan hareketliligin farkina varmamaniz imkansiz. Bazi insanlar o kadar büyük bir kosusturmaca içerisine girer ki, bazi konularda sizden destek istemek zorunda bile kalabilirler. Bu durumda siz de hareketin kalbine çekilmis olursunuz. Aslinda sadece kendi sosyal veya is çevrenizde degil, tüm dünyada da gözle görülür bir hareket baslar.

Dogum gününüzde gerçeklesen tutulma, önünüzde uzanan yili oldukça hareketli kilabilir. Özellikle haritanizin tutulmayla ilgili bölümünün temsil ettigi konular, güçlü biçimde gündeminizin bir numarali maddesi olarak kalabilirler. Tutulmanin baslattigi degisim, bu durumda, tüm bir yila yayilan, yavas bir süreç içerecektir. Tutulmanin dogum gününüze veya dogum gününüzün yakinlarina denk gelmesi ya da yükselen burcunuzda olmasi, yorgunluk ve sagliginizla ilgili yorgunluktan kaynaklanan gelismeler anlamina gelebilir.

Özellikle Ay tutulmalari, duygusal hareketlenmeler meydana getirirler. Bu da elbette hareket seklimizin mantiktan daha çok duygularla sekillenmesine, tepkisel hareketlere, yanlis yargilara sebep olur. Bazen de konu veya kavramlarin etraflica incelenmeden, yüzeysel bir bakis ile kabul veya reddedilmesi sonucunu da dogurur. Tutulma dönemlerinde karsilasilan olaylar, alinan teklifler, yapilan öneriler dikkatlice incelendigi sürece ise mutlaka olumsuz sartlar olusacak diye bir kural da geçerli olmaz.

Tutulmalar sirasinda sert tepkiler, tehditler, ani ve kesin kararlar vermektense, durumu gözden geçirmeye devam etmek, tutulmalarin getirdigi elektrigin bosalmasini beklemekte fayda vardir. Olan biteni gözlemlemek, insanlarin söylediklerine kulak vermek ama ani hareketlerde bulunmamak, kafaya koymus oldugumuz seyi yapmaya girismemek, belli bir kisinin eylemlerinden dogan sikintiyi bu kisiye iletmek için tutulmalarin birkaç hafta sonrasini beklemek gereklidir. Eski Astroloji yazmalarinda, tutulma dönemlerinde uygulamaya konan planlarin beklenen sonuçlara ulasamadigi yazmaktadir.

Tutulmalar, niteliklerine göre ilgili olduklari konularda bilinmeyenlerin de günisigina çikmasini saglarlar. Gizemler aydinlanir ve maskeler düser. Bulmacanin eksik parçalari önümüzdedir. Böylece sartlari daha iyi degerlendirebilir, kendimize daha bilinçli sekilde yol çizer ve harekete geçeriz.

Tutulmalarla ilgili olaylarin, tutulma tarihinin 4 gün önce veya sonrasini da kapsayan bir zaman dilimi içerisinde ortaya çiktiklari kabul edilir. Bu yanlis degildir, ancak tutulmalarin zamanlamasi sadece bundan ibaret de degildir. Özellikle bir Ay tutulmasinin etkileri, bazen 2 hafta önceden kendisini gösterir. Bazen de yasamimizda bir köseye gizlenmis gibidir, 6 ay sonra bile etkileri görülebilir.

Tutulmalarda dikkatli olmanizi gerektirecek önemli konulari maddeler halinde bir araya getirdik. Bunlardan bazilari;

  • Bir bebegin dogumu, evlilik, terfi ya da kariyerde yükselis, önemli bir seyahat, hayati bir is anlasmasinin imzalanmasi, bir insanin kendi isini kurmasi, ev satin almak ya da satmak, tasinmak,  ameliyat veya saglikla ilgili önemli bir gelismeler…
  • Ayrica önemli bulusmalar ve ayriliklar ya da birinin isini degistirmesi, tutulmalarda sik rastlanan olaylardandir. Tutulmalar, sanki kaderinizde yaziliymis gibi görünen bir olay getirebilir.
  • Eger bir tutulma dogum gününüze denk geliyorsa, o günden sonra olan olaylar dikkat edin. Çünkü; hayat çizginizde bazi büyük degisiklikler yasayabilirsiniz. Ask, Is, Aile ve özellikle sagliginizla ilgili gelismeleri mutlaka yakindan takip etmelisiniz…
  • Önemli kararlarinizi, tutulma sonrasina birakin; evlilik teklifi, is anlasmasi, imzalanmasi gereken hayati kararlar, konusulmasi gereken konular vs.
  • Bir tutulma sirasinda kendinizi her zaman oldugunuzdan çok daha fazla duygusal hissedebilirsiniz, özellikle de bu bir ay tutulmasi ise duygusalliginiz en üst boyuta çikacaktir.  Görüsünüz zayif ya da bilgi parçalari eksik olabileceginden, duyduklariniz hakkinda düsünmek için mümkün oldugu kadar fazla zaman kazanin.
  • Eger size biri yeni bir teklif ile gelirse, üzerinde çok dikkatli düsünün. Ancak her yönüyle inceledikten sonra hosunuza gidiyorsa devam edin.
  • Tutulma yakinlarinda aldiginiz tüm haberlere dikkat edin. Çogu zaman haberler çok belirgin ve dramatik bir sekilde ortaya çiksa bile bazen bu haberler bir dedikodunun parçasi ya da gizli bir sir gibi belli belirsiz ortaya çikabilir.